CO JE TO PODMALBA NA SKLE?

Podmalba na skle je velmi stará malířská technika, kdy se maluje na spodní rubové straně skleněné tabulky. Postupuje se v opačném pořadí než při klasické malbě. Nejprve se nakreslí kontury, po zaschnutí se vybarvují detaily a úplně na závěr pozadí obrazu. Poté se sklo otočí a výsledná malba je tedy zrcadlově obrácena a je chráněna touto druhou stranou skla.

Technika podmalby na skle se hodně začala rozvíjet v období renesance v italských Benátkách. Postupně pronikala do celé Evropy. V Čechách byla rozšířena v oblastech, kde se vyskytovaly sklářské hutě, především na Šumavě, Novohradsku, Orlických horách, Jizerských horách, Krkonoších. Námětem byly především náboženské motivy.

Dříve se k podmalbě na skle používaly barvy temperové, ale postupně se malba vyvíjela a nyní se na sklo maluje nejrůznějšími barvami - temperovými, akrylovými, olejovými, tuší, akvarelem...Může se do barev rýt jehlou, vyškrabávat, vymývat štětcem, zkrátka fantazii se meze nekladou.

Podmalba na skle, pokud s ní netřísknete o zem:), je trvanlivá, barvy nevyblednou a na světle se zcela rozzáří. V průběhu dne má tedy obraz vždy jinou atmosféru - ráno se začínají barvy rozsvěcet, v poledne září a postupně, když se šeří, dostává malba tajemný nádech!