CO JE TO PODMALBA NA SKLE?

 

Podmalba na skle je velmi stará malířská technika, kdy se maluje na spodní rubové straně skleněné tabulky. Postupuje se v opačném pořadí než při klasické malbě. Nejprve se nakreslí kontury, po zaschnutí se vybarvují detaily a úplně na závěr pozadí obrazu. Poté se sklo otočí a výsledná malba je tedy zrcadlově obrácena a je chráněna touto druhou stranou skla.

Technika podmalby na skle se hodně začala rozvíjet v období renesance v italských Benátkách. Postupně pronikala do celé Evropy. V Čechách byla rozšířena v oblastech, kde se vyskytovaly sklářské hutě, především na Šumavě, Novohradsku, Orlických horách, Jizerských horách, Krkonoších. Námětem byly především náboženské motivy.

Dříve se k podmalbě na skle používaly barvy temperové, ale postupně se malba vyvíjela a nyní se na sklo maluje nejrůznějšími barvami - temperovými, akrylovými, olejovými, tuší, akvarelem...Může se do barev rýt jehlou, vyškrabávat, vymývat štětcem, zkrátka fantazii se meze nekladou.

Podmalba na skle, pokud s ní netřísknete o zem:), je trvanlivá, barvy nevyblednou a na světle se zcela rozzáří. V průběhu dne má tedy obraz vždy jinou atmosféru - ráno se začínají barvy rozsvěcet, v poledne září a postupně, když se šeří, dostává malba tajemný nádech!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení